Polska z rekordowymi zapasami gazu w Europie

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polska zwiększyła starania o maksymalne zapełnienie magazynów gazu. Do momentu odcięcia rosyjskiego gazu płynącego przez gazociąg jamalski magazyny zostały zapełnione w 75 procentach. Przed następnym sezonem grzewczym, czyli przed jesienią PGNiG planuje dobić do 99 procent.
Rekordowy miesiąc dostaw gazu
Gaz do Polski płynie obecnie m.in. przez terminal gazowy w Świnoujściu, gdzie w ostatnich dniach dotarła 163. od uruchomiania terminala w 2015 roku. Dostawa skroplonego gazu ziemnego została przeprowadzona przez amerykański metanowiec BW Magnolia, który dostarczył ze Stanów Zjednoczonych 70 tys. ton LNG, czyli ok. 90 mln metrów sześciennych gazu ziemnego.
W maju do gazoportu w Świnoujściu przypłynie łącznie sześć dostaw LNG, co będzie drugim rekordowym miesiącem w 2022 pod względem liczby dostaw. Skroplony gaz ziemny (LNG) stanowi około jedną czwartą całkowitego wolumenu importowego PGNiG.
Terminal w Świnoujściu może rocznie przyjąć rocznie 6,2 mld sześciennych gazu rocznie, a od 2024 możliwości zwiększą się do 8,3 mld metrów sześciennych.
- Polakom nie grożą przerwy w dostawach gazu – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku, podczas której odpowiadał na pytania internautów. – Polska ma w tym momencie zapewnione stałe dostawy pokrywające w 100 procentach zapotrzebowanie na gaz. Magazyny są przeznaczone jedynie w wypadkach nieprzewidzianego kryzysu. Gdybyśmy musieli korzystać tylko z nich, zapasów wystarczyłoby na dwa miesiące.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.